Scroll to content
Didcot Primary Academy home page

Didcot

Primary Academy

Who's Who

Come and meet the staff at our school!

2023-24

Senior Leadership Team

Executive Principal - Alison Ashcroft

 

Executive Vice Principal - Kyla Butterworth

Assistant Principal: Behaviour and Culture - Chris Lamming

Assistant Principal: Curriculum -  Andrea Brown

Assistant Principal: Induction and Training - Ben Hyde

Assistant Principal and Inclusion Manager - Lianne Vickers

Key Stage Two Phase Leader- Ed Helliwell

Key Stage One Phase Leader - Emmy Taylor

Early Years Phase Leader - Emma Clements

 

Office Team

Roza Kozlowska

Joanna Douglas 

Annie Hobbs

 

Early Years Team

Nursery Teacher Acorn Class teacher: Rea McMordie

Level 3 Practitioner: Hannah Brett 

Learning Support Assistant: Bethany Scane, Lucy Roberts, Hannah Brett, Vicky Holloway

 

Reception Teachers: Emma Clements (Hazel Class) and Bella Mills (Cherry Class)

Learning Support Assistants: Angharad Evans, Bethany Scane, Afraa Farhat and Dexter Littlejohn 

 

Key Stage One Team

Year 1 Class Teachers: Samantha Duckett and Natalie Walkden (Beech Class), Claire Middlemore (Maple Class) 

Year 1 Learning Support Assistants: Pamela Dean, Salina Chalise and Megan McClory

 

Year 2 Class Teachers: Emmy Taylor and Chelsea Stone (Rowan Class), Charlotte Truscott (Willow Class)

Year 2 Learning Support Assistants: Di Bradley, Kelly Marshall and Margaret Xavier

 

Key Stage Two Team

Year 3 Class Teachers: Tia Watson (Chestnut Class) and Amelia Eve (Sycamore Class)

Year 3 Learning Support Assistants: Tina Bone, Gemma Smith and Hayley Gage

 

Year 4 Class Teachers: Andrea Brown and Chris Lamming (Birch Class) and Ben Little (Elm Class)

Year 4 Learning Support Assistants: Daisy McDonald, Elsie Waligo and Lucy Wilson

 

Year 5 Class Teachers: Charlotte White (Ash) and Claudia Challis and Louise McMaster (Alder)

Year 5 Learning Support Assistants: Kate Smith, Nicole Bennett and Michelle Sagoo

 

Year 6 Class teachers: Ben Hyde  (Oak Class), Ed Helliwell (Cedar Class)

Year 6 Learning Support Assistants: Sally Foster and Becky Fiori

 

Specialist Music teacher and Forest school leader: Sarah Scrivener

Family Support Worker: Alex Wright

Behaviour Support Learning Mentor: Cathy Venes 

 

Lunch time supervisors:

All Learning Support Assistants also have a lunch time supervisor role.

 

Catering Staff: From Edwards and Ward

 

Breakfast Club staff: Di Bradley, Tina Bone, Pamela Dean and Dexter Littlejohn

 

After school club is run by Get Active please see extended hours for more details.

 

Caretaker: Rafal Kozlowski

Cleaners: From Rapid Commercial Cleaning Services Ltd

Be Kind, Be Brilliant